
Skrivena ljepota Like
Od raznolikih plaža i kristalno čistog mora, preko romantičnih zalazaka sunca i vrhunske gastronomije pa sve do opojnih mirisa cvijeća i raskošnih grmova lavande, najsunčaniji hrvatski otok uistinu ima baš sve za idiličan odmor iz snova! No, doći na Hvar i orijentirati se samo na njegov glavni centar, grad Hvar, a ne posjetiti ostala predivna mjesta, bila bi prava, prava šteta! Jedno od najposebnijih mjesta definitivno je Stari Grad, povijesno srce Hvara, koje je prepoznao i UNESCO 2008. godine kada je njegovu povijesnu jezgru i Starogradsko polje upisao na listu zaštićene svjetske baštine. Stari Grad se smatra najstarijim gradom u Hrvatskoj, izvorno ime mu je Pharos, a zbog bogate i burne povijesti u svojim kamenom popločanim uličicama krije pravo malo bogatstvo znamenitosti.
Jedna od najljepših i najposjećenijih atrakcija Staroga Grada je Tvrdalj, maleni renesansni “dvorac” s ribnjakom i perivojem iz 16. stoljeća kojeg je izgradio slavni hrvatski pjesnik Petar Hektorović. Hvarani će vam reći kako ga je gradio tijekom cijelog života i da mu je bio jednako važan kao i književno djelo. Izgradivši ovaj utvrđeni ljetnikovac, Hektorović je ostvario svoju ideju stvaranja mikrokozmosa, malog, zatvorenog svijeta u kojem prostor za život imaju sva božja bića – ribe, ptice, biljke i ljudi, objašnjavaju iz Turističke zajednice grada Staroga Grada na svojim službenim web stranicama.
Posjetitelji ovdje ne propuštaju priliku posjetiti ribnjak okružen trijemom u kojem slobodno “lutaju” ribe, a pogled na malenu kulu koja se uzdiže iznad prekrasno uređenog dvorišta jednostavno ostavlja bez daha. Hodajući ovom impozantnom utvrdom pronaći ćete brojne Hektorovićeve natpise uklesane u kamen, koji govore o životu, poput onog koji “opominje” na prolaznost: “Imaj na umu da ne spašava ni bogatstvo ni svjetska slava ni ljepota ni dob, jer smrt sve grabi.”
Drugi natpisi upućuju na to da je pjesnik Tvrdalj sagradio za sebe i za svoje prijatelje, ali je nerijetko otvarao vrata i pružao gostoprimstvo zalutalim putnicima i siromasima. Prošetajte ovom nevjerojatnom građevinom, upijte energiju koja odiše duhom prošlih vremena, razgledajte malenu etnografsku zbirku koja se sastoji od predmeta iz svakodnevnog otočkog života… Iako Hektorović nije mogao ni naslutiti da će ovo mjesto postati jedna od najpopularnijih Instagram lokacija na otoku Hvaru, jedno je sigurno – umjetničke duše ovdje se mogu osjećati kao kod kuće!
Nakon što ste istražili Hektorovićevo malo carstvo, svakako prošetajte do Trga Svetog Stjepana, gdje se nalazi istoimena župna crkva. Na mjestu današnje crkve nekada je stajala prva hvarska katedrala, koja je zapuštena nakon preseljenja biskupa u grad Hvar u 13. stoljeću. Ova impresivna građevina teško je oštećena u napadu Turaka 1571. godine, nakon čega je srušena.
Gradnja nove crkve započela je 1605. godine i trajala je gotovo cijelo stoljeće. Crkva je izgrađena trudom domaćih majstora, dok su njenu unutrašnjost, bogatu oltarima i slikama, uljepšavali umjetnici iz Venecije. Trg Svetog Stjepana, sa svojom povijesnom crkvom, nudi posjetiteljima jedinstven uvid u bogatu povijest i kulturnu baštinu Staroga Grada.
Među mnogobrojnim malim trgovima u Starom Gradu, najšarmantniji je zasigurno trg Škor. Gotovo poput kazališne kulise, što i postaje tijekom ljetnih kulturnih događanja, ovaj trg nastao je tijekom 17. i 18. stoljeća na mjestu nekadašnjeg “plićaka”. Nekada je tu bilo brodogradilište, navodi na svojim web stranicama TZ Stari Grad, od čega potječe i ime trga, jer “škor” dolazi od riječi “škver”, što na dalmatinskom dijalektu znači brodogradilište. Trg Škor zrači autentičnim dalmatinskim duhom, okružen karakterističnim radničkim kućama s prepoznatljivim krovnim prozorima, terasama i kamenim stubištima.
Ovaj prekrasni krajolik, koji je UNESCO upisao na popis svjetske baštine 2008. godine, zajedno sa starom gradskom jezgrom Staroga Grada, predstavlja jedan od najbolje očuvanih primjera grčke podjele zemljišta na Mediteranu. Starogradsko polje, koje je oduvijek nazivano “trbuh otoka Hvara”, omogućavalo je život tijekom tisućljeća i prehranjivalo njegove stanovnike.
Danas pretežno zasađeno vinovom lozom i maslinama, Starogradsko polje priča priču koja seže daleko u prošlost. Nakon dolaska Grka na Hvar 385. godine prije Krista, zemlja je podijeljena suhozidima na oko 70 parcela dimenzija 1×5 grčkih stadija (180×900 metara). Rimljani, koji su kasnije zauzeli otok, zadržali su grčku podjelu zemljišta te izgradili “villae rusticae”, gospodarsko-ladanjske objekte koji su se savršeno uklopili u ovaj drevni agrarni krajolik. Ovaj povijesni mozaik, u kojem se isprepliću grčki i rimski utjecaji, svjedoči o dugovječnosti poljoprivredne tradicije na Hvaru, pružajući posjetiteljima uvid u stoljetnu povezanost čovjeka i prirode.
Zahvaljujući svojoj tisućljetnoj i bogatoj povijesti, cijeli je Hvar poput najljepšeg svjetskog muzeja na otvorenom! Na ovom otoku pronaći ćete čak 936 spomenika, od kojih je šest zaštićeno pod UNESCO-om. Tu se nalazi i prvo javno kazalište u Europi, kao i brojna malena sela koja pričaju živopisne priče o nekadašnjem životu u Dalmaciji. Ako ovog ljeta tražite odmor koji je puno više od sunca i mora, otok Hvar je vaša idealna destinacija.
Skrivena ljepota Like
Skok preko granice
Slavonski div od hrasta
Kad jugo podivlja...
Kvizovi
Bez vize, ali...
Skrivena ljepota Like
Slavonski div od hrasta
Bez vize, ali...
ZANIMLJIVOSTI O VATIKANU
Moćna prašuma Balkana
MELEM ZA SVA OSJETILA
grobnica, hram ili svetište?
Vrhunsko ostvarenje
proljetni bijeg u Italiju