
Pozdrav proljeću
Preporuke
Gotovo da nema čovjeka koji se nije barem jednom zapitao: kako je izgledao život nekadašnjih velikaša? Obilazak dvoraca, plemićke ostavštine diljem Europe i Hrvatske, jedna je od najrazvijenijih grana turizma, a ta raskošna zdanja plijene pažnju i golicaju maštu. U Hrvatskoj je Zagorje regija najbogatija dvorcima, smještena je sjeverno od metropole gdje su velikaši gradili ladanjske kuće i dvorce za odmor. No jedan je dvorac u blizini Zagreba bio puno više od vikendice. To su Novi dvori Jelačićevi, ponos Zaprešića. U njemu je živio ban Josip Jelačić, jedan od najznačajnijih političara u Hrvatskoj, koji je ovo mjesto odabrao i za posljednje počivalište.
Povijest Zaprešića neraskidivo je vezana uz ime bana Jelačića. On je tijekom svog banovanja, za kojeg je ukinuo kmetstvo, živio upravo u ovom gradu. Tamo se i danas nalazi njegova grobnica, a grad doslovno ‘živi’ s njime – dan grada Zaprešića obilježava se 16. listopada, na njegov rođendan. Po njemu je nazvana i glavna ulica, srednja škola, njegovo ime nose i gradske manifestacije. No, njegov su najbitniji spomenik upravo Novi dvori Jelačićevi koji su se prometnuli u glavni turistički adut grada.
Sam dvorac prvi se put spominje krajem 16. stoljeća, kad je nosio ime Curia nova, od čega je i ostalo današnje ime. Prvi vlasnici bila je obitelj Zrinski, potom su tamo stolovali Čikulini, a obitelj Jelačić kupila ga je od grofa Aleksandra VI. Erdödyja 1851. godine za 175 tisuća forinti. U vlasništvu obitelji Jelačić bio je do 1934. godine, kad je nakon smrti posljednje članice obitelji, Anke Jelačić, poklonjen hrvatskom narodu. Cijelo je imanje jedinstveni primjer očuvanosti cjelovitog gospodarskog vlastelinskog kompleksa. On se sastoji od više vrijednih zgrada, koje posljednjih godina prolaze postepenu, ali temeljitu obnovu.
Dio kompleksa već je renoviran – jedinstvena Vršilnica i nekadašnja žitnica koja je danas Muzej Matije Skurjenija. U planu su i novi radovi – obnova dvorca do kojeg vodi 200 metara duga aleja kestena u kojem će biti muzej i spomen soba bana Jelačića, a za koju je već, hvale se u gradu, otkupljena i zbirka predmeta, među kojima i Povelja o ukidanju kmetstva iz 1848. godine. U planu je i obnova Kukuružarnika koji bi se trebao pretvoriti u svjetlosnu instalaciju s malim amfiteatrom.
U kompleksu se zasad posebno ističe spomenuta Vršilnica. Riječ je o objektu za preradu žita, najstarijem takvom u Hrvatskoj, koji je potpuno obnovljen 2018. godine. Riječ je inače o spomeniku nulte kategorije koji je danas multimedijalni centar za različita događanja. Isto tako, nikako ne valja zaboraviti ni kapelicu sv. Josipa, koja se nalazi nedaleko samog dvorca, a u kojoj osim bana počivaju i njegova devetomjesečna kći te njegov brat Antun.
Tu je i veličanstvena grobnica, djelo arhitekta Hermanna Bolléa, mauzolej obitelji Jelačić izgrađen 1884. godine. Za gradnju je djelomično korišten bijeli kamen sa Zagrebačke katedrale nakon potresa 1880. godine.
Čak i kad je dio kompleksa zatvoren zbog obnove, Novi dvori Jelačićevi lijepo su odredište za izlet u okolici Zagreba. Okružuje ga prekrasna park šuma, pun je arhitektonskih dragulja, a ljeti se pretvara u čarobnu pozornicu pod vedrim nebom jer se u njemu održavaju različiti koncerti i manifestacije. Od centra Zaprešića udaljen je tek dva kilometra, a iz Zagreba se do dvorca stiže za manje od pola sata. Iskoristite posjet da upoznate sam Zaprešić, grad u zagrebačkom prstenu koji je, kao izletnička destinacija, često u sjeni obližnjeg Samobora. Obiđite centar grada, posjetite dvorac Lužnica, okušajte se u jahanju…
Pozdrav proljeću
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
BEEP UP X PUTNI KOFER
LJEPOTE JADRANA
IDEMO NA IZLET!
SKRIVENI BISERI
Proljetni city break
KORISNI SAVJETI
POVOLJNA EGZOTIKA
PONOS MOSLAVINE
NEPROCJENJIVA LJEPOTA
nestvarno mjesto