
Ideja za obiteljski izlet

Ljeto na tržnicama puno je boja i mirisa, a mnoge najviše mame hrpe crvenih, debelih i mirisnih rajčica. Jedu se same, s mozzarelom i bosiljkom, u kuhanim jelima ili u šarenim salatama. Ali kad ih je toliko obilje, šteta je ne pripremiti i omiljeni umak koji se lako može nazvati istinskim okusom ljeta. To je, dakako, šalša, često zvana dalmatinska šalša, iako su se različite inačice ovog umaka radile oduvijek u svim krajevima Hrvatske. Ljepota šalše je u njezinoj jednostavnosti i svestranosti. Jednostavna je jer minimalna količina sastojaka jamči da će rajčica u potpunosti doći do izražaja, a svestrana jer s gotovom šalšom možete kasnije nadograđivati brojna jela, ili ju jesti samu sa svježe skuhanom tjesteninom. Špageti sa šalšom mnogima su omiljena kombinacija, a recept ne može biti jednostavniji!
Rajčica je i iznimno zdrava namirnica, prepuna vitamina, a s malo kalorija pa uživajte u njima i ukusnoj domaćoj šalši cijelo ljeto bez ustručavanja. Kad kupujete rajčicu gledajte da je sasvim zrela. U Hrvatskoj se najčešće koriste dvije naše domaće sorte, šljivar i volovsko srce. Šljivar je izduženog oblika, izdržljiv i čvrste teksture, a volovsko srce potpuno suprotno: plodovi su veliki, mesnati i brzo postaju meki ako se odmah ne potroše.
Priprema ovog jela nije komplicirana, a razliku radi kvaliteta sastojaka. Neka rajčice budu domaće, mirisne i pune okusa, a svakako koristite i dobro maslinovo ulje i mirisni svježi bosiljak. Evo što će vam sve biti potrebno:

Ideja za obiteljski izlet

JEDINSTVENI SPOMENIK

VRIJEDNA ZBIRKA

IDEALAN ZA IZLET

ČUDO KOJE MNOGIMA PROMAKNE

NERAZVIKANI DRAGULJ

na Sjeveru Istre

Ljepote Istre

Savršena kružnica prirode

Istarski šarmer

Savršena ideja za izlet

SIMBOL VUKOVARA

VRIJEDI GA POSJETITI

SVE JE IZDRŽALA!

KAO IZ BAJKE

BLAGO U SUSJEDSTVU

U SRCU PARKA PRIRODE

TIHI ČUVAR GRADA

STAR JE 1700 GODINA!

ARHITEKTONSKI DRAGULJ

Okusi Tajlanda

juha u centru pažnje

TALIJANSKI KLASIK

BAJKA NA DLANU

U PRIZEMLJU MSU-A

ZASLADITE SE, ZASLUŽILI STE

MEDITERANSKI KLASIK

Razgovor s Josipom Korakom

U SAMOM MUZEJU