London

Kultura i Život

Kako je veganima koji vole putovati? Ovo su najbolje i najgore zemlje za one koji ne jedu životinjske proizvode

Krpice sa zeljem, falafel, tofu, humus, bajadera, beyond burgeri – veganska hrana, bila ona tradicionalna ili suvremena, svake godine dobiva sve više pobornika u svijetu koji shvaćaju da dosadašnje ljudske navike ne čine dobro planetu. Kad bi jeo manje mesa, a više voća i povrća, svijet bi izbjegao nekoliko milijuna smrti godišnje do 2050., time se značajno borio protiv klimatskih promjena te svake godine uštedio milijarde dolara u zdravstvu, naglašavali su još prošlo desetljeće znanstvenici s Oxforda, ne uzimajući u obzir i dobrobit životinja.

Stočarstvo je jedan od većih proizvođača stakleničkih plinova, konzumira desetinu pitke vode na svijetu i uzrok je deforestacije, upozoravaju pak znanstvenici danas, kad izmijenjena klima počinje pokazivati svoje posljedice. Stoga ne čudi što je na svijetu sve veći broj vegana i vegetarijanaca, posebice među mlađom generacijom, osjetljivijom na pitanje klimatskih promjena u budućnosti koja čeka upravo njih.

Ne postoje koncizne statistike oko postotka vegana u svijetu, no one dostupne na raznim internetskim portalima kreću se između 1 i 2 posto. Tržište svakako pokazuje kako se potražnja za veganskom hranom više nego utrostručila u posljednjih deset godina. A kako je veganima koji vole putovati? Putni kofer donosi vam šaroliku listu najboljih i najgorih zemalja za one koji ne jedu životinjske proizvode.

MALO MJESTO VELIKE BAŠTINENajmanji grad u Sloveniji nalazi se na umjetnom riječnom otoku, u njega se ulazi preko mosta, a okružen je bujnim šumama i plodnim poljima
Nastavi čitati

Pošto je u razvijenim zapadnim državama veganstvo postalo mainstream, nismo ih uključili sve, nego samo one koje se ističu. Tu su i zemlje čija je tradicionalna prehrana i kultura sklona veganizmu. Kod zemalja koje su navedene kao nesklone veganima treba uzeti u obzir da danas svaka svjetske metropola, koliko god bila smještena u mesnoj kulturi, ipak pruža nekakav izbor veganima, pa oni neće ostati gladni, ako ne podcijene važnost dovoljnog unosa proteina, naravno.

UJEDINJENO KRALJEVSTVO

Ujedinjeno Kraljevstvo prisutno je na apsolutno svim listama zemalja najpogodnijih za vegane, što ne čudi jer se broj onih koji ne konzumiraju životinjske proizvode od 2014. tamo gotovo učetverostručio te sada prema jednom istraživanju iznosi oko 1,16 posto stanovništva. Britanci su zastupljeni i na listama najpopularnijih gradova za vegane, pa je tako njih pet od petnaest na Otoku.

London je na listi veganske stranice HappyCow ove godine ponovno proglašen ‘najveganskijim’ gradom, te je prvi koji je prešao brojku od 200 veganskih restorana. Ta stranica piše kako se u britanskoj prijestolnici „nikad ne nalazite više od jedne metro stanice od veganskog restorana“ te da je taj način prehrane među Britancima postao ‘mainstream’.

SKRIVENI DRAGULJIOva nerazvikana mjesta u Hrvatskoj idealna su za vikend izlete i punjenje baterija za novi radni tjedan
Nastavi čitati

IZRAEL I LIBANON

Dvije susjedne, ne toliko međusobno prijateljske zemlje, stavljene su zajedno jer se svađaju oko porijekla iznimno popularnih tradicionalnih, a veganskih jela – falafela i humusa. Židovski koncept košer hrane dijeli neke principe s veganizmom, stoga ne čudi da je država u kojoj većinu čine Židovi napredna po tom pitanju.

Tel Aviv je dom za više od stotinu veganskih i vegetarijanskih restorana, zbog čega ga neki nazivaju „veganskom prijestolnicom svijeta”. Prema nekim statistikama veganima se smatra čak 5 posto Izraelaca, dok je 13 posto vegetarijanaca. Libanon, iako ima snažnu kulturu jedenja mesa, nudi i veganske opcije poput salata tabule i fatuš ili namaza baba ganuš i muhamara.

INDIJA

U drugoj najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu (no ne zadugo, jer sustiže Kinu) gotovo 42 posto stanovnika smatra se vegetarijancima. Stoga ne čudi da je diljem te zemlje s bogatom i raznolikom kulturom vegetarijanstva lako pronaći i mnoga veganska jela, ovisno naravno i u kojem dijelu te raznovrsne države se nađete. Vegani u toj zemlji tako mogu jesti samose, biryani s povrćem, naan s raznim namazima, channa masalu i pakore, te će naići na razumijevanje oko izbjegavanje konzumacije životinjskih proizvoda.

KANADA

Sjevernoamerička država još je jedna od onih gdje je broj vegana eksplodirao. Kanađani idu toliko daleko da je njihova vladina agencija za zdravlje u svojim savjetima za prehranu 2018. preporučuje veganstvo. Kanadska vlada je pak investirala 150 milijuna dolara u neprofitnu organizaciju koja razvija biljne proteine. Kanada ima i potencijalno jednu od prvih veganskih četvrti – Vegandale Village, koja se na svojim službenim stranicama predstavlja kao „meka za gladne i etične”.

TAJVAN

Ova otočna zemlja jedno je od rijetkih mjesta gdje veganski putnici mogu slobodno sudjelovati u tradicijama ulične hrane umjesto da jedu improvizirana jela bez životinjskih proizvoda, piše jedan veganski vodič. Tajvanski štandovi puni su veganskih knedli, tjestenina i juha, a država ima i stroge zakone o označavanju hrane, stoga je lako raspoznavati opcije.

Prijestolnica Taipei smatra se jednim od najbrže rastućih veganskih odredišta, a Tajvan su najveganskijom zemljom na svijetu proglasili organizaciju za prava životinja PETA i američki medij CNN. Nakon Izraela i Indije, smatra se da Tajvan ima treći najviši postotak vegetarijanaca, što ne čudi jer su trećina stanovnika budisti. Drugo mjesto u Aziji za najveganskiju zemlju nosi grad država Singapur, a loše ne stoji ni njegova ‘velika’ susjeda Indonezija i otočna kolegica Šri Lanka. 

NJEMAČKA

Iako poznata po svojim kobasicama i šniclama, Njemačka postaje sve veganskija. Smatra se da su gotovo 10 posto Nijemaca vegetarijanci, a 1,6 posto njih vegani, što je najviša razina u Europi. Čak četiri njemačka grada nalazi se u top 15 veganskih gradova, a sve je veći broj i proizvođača veganske hrane. Nije naodmet i to što je glavni grad Berlin ujedno i europska prijestolnica hipstera, pa stoga ne čudi da nudi pregršt veganske ponude.

ARGENTINA

Pređimo na najnezahvalnija odredišta za vegane. Prva je Argentina, zemlja gdje se meso smatra svetinjom, pa se i veganstvo smatra bogohulnim i nečim za sažalijevanje. Većina jelovnika ove zemlje temelji se na crvenom mesu, no u prijestolnici se nađe i vegetarijanskih opcija. Ako idete izvan glavnog grada, pripremite se na puno empanada, kvinoje i tjestenine, upozorava jedan veganski vodič.

ŠPANJOLSKA

Kao i Argentina, njezina bivša kolonija, Španjolska obožava meso, pa neki pišu da se u toj europskoj zemlji vegetarijanstvo dugo, tijekom fašističke vladavine Francisca Franca, smatralo „morbidnom ljevičarskom” vrstom prehrane. Veliki gradovi, posebice Madrid i hipsterima sklona Barcelona nude pregršt veganskih opcija, no uputite li se u manja mjesta mogli bi biti osuđeni na bijeli kruh s umakom od rajčice. Komade mesa i viseće životinje izložene u mnogim izlozima španjolskih ulica nećemo spominjati.

KINA

Kina je jedna od zemalja gdje se u svakom jelu nalazi nešto životinjskog podrijetla, poput masti, pa čak ni čips nije siguran za vegetarijance. Problem u Kini je i jezična barijera, pa je veganima stoga teško objasniti svoje prehrambene navike, posebice jer ta ideja, osim u velikim gradovima, nije raširena u Kini, a dio Kineza morska jela smatra vegetarijanskima. Kina nije dobra destinacija za vegane i zbog svog često nehumanog odnosa prema životinjama, upozoravaju udruge.

KUBA

Vegetarijanske opcije rijetke su i na Kubi, što one veganske čini još nedostupnijima. U obranu otočne države, ona proizvodi svježe voće i povrće, no to znači da si morate kuhati sami. Happy Cow, portal za vegane, navodi samo pet vegetarijanskih opcija na cijelom otoku, što znači da su oni koji ne jedu meso osuđeni na rižu i grah. Kuba je puna šunki i svinjskih proizvoda po ulicama.

MONGOLIJA

Srednjoazijska zemlja nije nimalo sklona veganima izvan prijestolnice Ulaanbaatara, pa vegani tamo ovise o krumpirima, pšenici, gljivama i divljim jagodama. Gotovo sva tradicionalna mongolska hrana sadrži meso ili mlijeko jer je riječ o narodu koji je i povijesno za hranu više ovisio o životinjama nego o poljoprivredi.

Aktualno

Pročitajte još