NEZGODNO PITANJE
duh starog mediterana
Dalmatinski otočić na kojem nema automobila najpoznatiji je po koraljima, a krase ga bujna mediteranska vegetacija i opuštenost koju rijetko možemo doživjeti u gradovima
Hrvatska obala nadaleko je poznata po svojoj jedinstvenoj ljepoti, a brojni otoci i plaže svake godine privlače tisuće posjetitelja iz cijelog svijeta. Dok su neka mjesta poput Hvara, Brača ili Korčule već stekla svjetsku slavu, postoje i manje razvikani otoci koji svojom autentičnošću i prirodnim čarima osvajaju na prvi pogled. Jedan od takvih skrivenih dragulja zove se Zlarin, otok udaljen tek dvadesetak minuta vožnje trajektom iz Šibenika. Ono što Zlarin čini posebnim jest njegova tišina i netaknuta priroda. Naime, na otoku nema automobila, što ga čini pravom oazom mira. Prekriven je bujnom mediteranskom vegetacijom i okružen kristalno čistim morem, a njegova prava posebnost leži u koraljima koji se provlače kroz sve pore života, povijesti i tradicije.
ZLARINJANI SU BILI NAJPOZNATIJI LOVCI NA KORALJE NA JADRANU
Nedaleko od zlarinskog trajektnog pristaništa, u obnovljenoj, povijesnoj kući Kažerma, prošle je godine otvoren prvi hrvatski muzej koralja posvećen upravo ovom crvenom blagu. „Crvena kakvu još niste vidjeli“ slogan je koji ga krasi, a u njemu se može doznati da su Zlarinjani još u 15. stoljeću bili najpoznatiji lovci na koralje na Jadranu. Postav Centra posjetitelje vodi kroz daleku prošlost, upoznaje ih s alatima i oruđem koje se nekad koristilo te na zanimljiv način podučava o vrstama i posebnostima koralja.
U Centru koralja priča o koraljarstvu i samom otoku ispričana je uz korištenje suvremene tehnologije, virtualne i proširene stvarnosti, audio zapise, edukativne izloške, ali i klasične eksponate poput amfora s brodova, oruđa za vađenje koralja, koraljnog nakita… Veza koralja i Zlarina neprekinuta je stoljećima, ovaj je težak posao prehranjivao otočane, a zanat se tradicionalno prenosio s oca na sina.
OD KORALJA NASTAJE JEDINSTVENI NAKIT
Većini je prva asocijacija na koralje prekrasan nakit, kojeg s ponosom nose ljudi diljem svijeta. Zna to najbolje jedan od posljednjih meštara izrade nakita od koralja na Zlarinu, Mire Beškera, čiju ćete radionicu, koja je ujedno i dućan s koraljnim blagom, naći u centru mjesta. Od njega ćete doznati kako svaka dama na Zlarinu ima barem nekoliko komada koraljnog nakita. Omiljeni je to dar dragim osobama, a turistima, naravno, neprocjenjiv suvenir i uspomena na otok.
CENTAR JE OTVOREN TIJEKOM CIJELE GODINE
Hrvatski Centar Koralja Zlarin otvoren je tijekom cijele godine, od ponedjeljka do petka, u terminu od 9 do 15 sati. Vikendom, subotom i nedjeljom, centar prima posjetitelje isključivo uz prethodnu najavu za organizirane grupne dolaske. Ulaznice za odrasle koštaju 7 eura, dok je za djecu u dobi od 7 do 18 godina cijena 5 eura. Posjetitelji mogu odabrati i obiteljsku ulaznicu po cijeni od 16 eura. Ako ste ljubitelj otočkog načina života, uputite se na jednodnevni izlet na Zlarin iz Šibenika i uživajte u čarima zimskog života na otoku koji osim koralja krije i šarm Mediterana kakav je nekad bio.
ZLARIN JE OTOK BEZ AUTOMOBILA KOJI MIRIŠE NA MEDITERANSKO BILJE I POTPUNI ODMOR
Udaljen tek dva kilometra od kopna, Zlarin je jedan od najposebnijih otoka u Hrvatskoj. Ima površinu oko 8 četvornih kilometara, na njemu živi oko 280 stalnih stanovnika, a ono što posjetitelje oduševljava je prekrasno, čisto more, mediteranska vegetacija i ugodna klima koji od davnina privlače sve one koji na odmoru žele potpuni mir. Ali ovaj je otok puno više od turističke destinacije, otok je to ljubavi i života. Mjesto koje stanovnici obožavaju, čuvaju i žele na najbolji način svoje priče, baštinu i posebnosti prenijeti i svojim gostima.