Oaze mira na jadranskoj obali: ovih 7 nerazvikanih i manje posjećenih hrvatskih otoka oduševit će vas svojom ljepotom i šarmom

Foto: Getty Images

Hrvatski otoci zaista su prekrasni! Kao biseri se nižu jedan za drugim i poput moćnog magneta svakog ljeta privlače turiste iz cijelog svijeta. Iako većina njih posjećuje Hvar, Brač, Korčulu, Lošinj, Krk, Pag, Vis i Cres, postoje i one manje razvikane otočne oaze koje pružaju sasvim drugačije okruženje: mir, jedinstveni prirodni ambijent, mediteransko mirisno bilje, kristalno čisto more, netaknute uvale i plaže… Ako vam je potrebna inspiracija za ovogodišnje ljetovanje na našoj obali, ovo su manje razvikani otoci u Hrvatskoj koji će vas oduševiti na svakom koraku!

OTOK KAPRIJE RIJETKE POSJETITELJE OSVAJA ŠARMOM, MIROM I NEISKVARENOM AUTENTIČNOŠĆU

Kaprije, jadranski dragulj u šibenskom arhipelagu, smješten između nenaseljenih otočića Tijata, Zmajana i Kakana te Žirja na kojem živi svega 100-tinjak ljudi, slovi kao jadranski otok koji pripada najosunčanijim dijelovima Sredozemlja, a činjenica da se odupro masovnom turizmu i zadržao svoju autentičnost stavlja ga na sam vrh ljetnih destinacija za odmor, pogotovo ako ste jedni od onih koji vole mir, tišinu i netaknutu prirodu koja ostavlja bez daha.

Do Kaprija, koji je ime dobio po samonikloj biljci kaparu, čiji se aromatični pupoljci koriste kao začin u mediteranskoj kuhinji, plovi redovita trajektna linija iz Šibenika. Čim se iskrcate na otok, u sekundi će vas preplaviti ona divna ugoda i osjećaj da ste na pravom mjestu, gdje možete zaboraviti na sve obveze i probleme te napuniti baterije. Ondje automobila nema, a do svega što vam je potrebno stiže se u samo nekoliko minuta lagane šetnje.

S obzirom na to da je jedino naselje, istoimeno Kaprije, smješteno upravo u glavnoj luci, s tipičnim kamenim kućicama poredanima uz obalu, nećete imati nikakvih problema s pronalaženjem idealne plaže. Okupati se, naime, možete gdje god poželite. Boja mora na tom dijelu Jadrana uistinu oduševljava – zamislite sve moguće nijanse plave, tirkizne i zelene – e pa još je ljepše i bolje od toga! Već je itekako poznato da su morski ježinci najbolji pokazatelji čistoće i kvalitete mora, a činjenica da ih na Kapriju ima u iznenađujuće velikom broju samo potvrđuje da ste na lokaciji iz snova.

KRAPANJ: BISER ŠIBENSKOG ARHIPELAGA PONOSI SE BOGATOM TRADICIJOM RONJENJA I IZRADE SPUŽVI

Do njega plovi najkraća brodska veza – naime, do Krapnja vam trebaju samo tri minute. Dok smjestite kovčege, ne stignete ni sjesti, već ste na otoku! A ako kojim slučajem zakasnite ne brod, ne očajavajte – s obzirom na to da mnogi otočani, poznati po svojoj gostoljubivosti i pristupačnosti, imaju privatne kaiće (barke), velika je vjerojatnost da će vam ponuditi prijevoz do Krapnja. Za plaćanje neće htjeti ni čuti, ali uvijek ih možete počastiti kavom ili pivom. U svakom slučaju, ovo je otok koji će vas oduševiti čim kročite na njega.

Ondje nema automobila i gužve, čak ni usred ljeta, kad je turistička sezona na vrhuncu, samo mir i tišina, šum valova, predivno tirkizno more, sunce te pjesma cvrčaka. I naravno, nezaobilazne mace! Jako su druželjubive i mazne pa ćete se, ako ste ljubitelji životinja, s njima odmah sprijateljiti. Osim u jedinom, malom, ali preslatkom obiteljskom hotelu s četiri zvjezdice, Spongioli, na Krapnju možete odsjesti i u privatnom smještaju. Istina, njega nema previše, što ni ne čudi s obzirom na veličinu otoka, zato planirajte svoj godišnji odmor unaprijed i rezervirajte sve na vrijeme.

BADIJA: OTOČIĆ NA KOJEM JELENI JEDU LJUDIMA IZ RUKE

Malo je mjesta na svijetu na kojima gost-turist ima takav odbor za dobrodošlicu kao što je to na otočiću Badija u korčulanskom zaljevu. Čim stupite nogom s broda na otok, okružit će vas jeleni lopatari! Pitomi, umiljati, znatiželjni i (samo naizgled) gladni muvaju se oko posjetitelja i nadaju se kakvoj mrkvi ili jabuci. Malo ih je teže dirati i pomaziti, ali ako im pružite zalogaj bez problema će vam se približiti i uzeti hranu direktno iz ruke. Bit ćete im zanimljivi samo dok ne dođe novi brod ili neki novi gost s poslasticom u ruci, kad će pohitati te nove goste uvjeriti da su baš ogladnjeli…

Badija je najveći od 19 otoka, otočića i hridi u okolici Korčule i formalno je najveći otočić u Hrvatskoj. Naime, za status otoka nedostaje mu samo 0,03 četvorna kilometra. Da bi bio otok, a ne otočić treba mu površina od 1 četvornog kilometra, a njegova iznosi 0,97. Otok je dobio ime po samostanu (lat. abbatia) koji je izgrađen u 15. stoljeću, a i danas dominira vizurom Badije. Petsto godina star samostan od pedesetih je godina prošlog stoljeća bio preuređen u odmaralište. 2003. se vraća u posjed Franjevaca i danas je obnovljen i impozantan, a obići ga se može samo uz prethodnu najavu.

MOLAT: OTOK PUN ZELENILA KOJI TURISTI JOŠ NISU OTKRILI

Ako želite onu predivnu hrvatsku obalu i ono predivno more, ali i mir i tišinu, navodno čak i usred sezone, postoji jedno mjesto. To se mjesto zove Molat, otok smješten u sjevernom dijelu zadarskog arhipelaga, ponešto udaljena, no ipak dovoljno pristupačna oaza mira na kojoj živi 200-njak stanovnika.

Otok Molat je jedan od najzelenijih otoka u Jadranskom moru. Često ga, u tom pogledu, stavljaju uz bok Lastovu i Mljetu. Može se pohvaliti s tri naselja, Molat, Brgulje i Zapuntel. Svako do njih ima luku, a otok je općenito dobro povezan s kopnom, ali i ostalim otocima u okruženju.

Molat slovi ne samo kao idealna destinacija za one koji vole mirniji odmor, već i za nautičare. Česta je stanica na putu prema Kornatima, a nautičari posebno vole Burguljski zaljev. Osim po lijepim uvalama, od kojih se kao jedna od najljepših na otoku spominje upravo uvala Jazi, na sjeveroistočnoj strani otoka, Molat je isto tako poznat i po kristalnom moru.

SUSAK OSVAJA MIROM I OPUŠTENOM ATMOSFEROM

Poželite li ljetovati na mjestu iz snova, bez automobila, buke i gužve, otok Susak će vas oboriti s nogu. Do ove male oaze mira u sjevernom Jadranu, koja pripada otočnoj skupini Cres-Lošinj, možete doći katamaranom iz Pule, Rijeke i Zadra. Čim kročite na njega, osjetit ćete opuštenu atmosferu i onaj faktor X u zraku. Mještani koji na pristaništu dočekuju svoje goste kako bi im u malim motoriziranim vozilima ili karijolama (tačkama) prevezli kovčege do smještaja. Bajkovite uličice prekrivene žućkastom prašinom. Travnate kaskade i pogled na beskrajne, plitke, pješčane plaže… Zvuči poput bajke? Otok Susak to doista i jest!

Mnogi se ljeti vraćaju na rodni otok, a njihovo omiljeno okupljalište, Klub iseljenika, prava je žila kucavica Suska. Smješten je tik do prekrasne plaže, a ondje možete popiti kavu ili pivo i uživati u neobičnom otočnom dijalektu. Autohtoni Sansegoti (tako malobrojni, ali stalni stanovnici otoka sami sebe nazivaju) vješto ga miješaju s američko-engleskim i teško da ćete ih išta razumjeti. Ovo specifično narječje potpuno je drugačije od standardnog hrvatskog jezika. Čak ga i stanovnici susjednih otoka doživljavaju kao pravu zagonetku.

VRNIK: OTOČIĆ NA KOJEM ŽIVI SAMO JEDAN STANOVNIK

Vrnik je jedini naseljeni otočić korčulanskog arhipelaga. Njegova površina iznosi 0,28 km2, a zanimljivo je to da cijelu obalu možete obići kroz nekoliko minuta jer je njena dužina svega dva kilometra. Mještani kažu da je prije dvjesto godina ovdje živjelo 300 stanovnika, pedeset godina kasnije bilo ih oko 150, a danas u ovom slikovitom mjestu preko cijele godine živi samo jedna osoba, profesor fotografije na Likovnoj školi u Splitu i autor više kratkometražnih i dugometražnih filmova. Na Vrniku stanuje još nekoliko obitelji, ali ne cijelo vrijeme, jer zbog posla i djece odlaze na Korčulu i kontinent.

Od antičkih vremena Korčulani su uspješno obrađivali i prodavali kamen po cijelom svijetu. Kvalitetni vapnenac s Vrnika danas je ugrađen u najpoznatije svjetske građevine poput Hagia Sophie, parlamenta u Beču i vijećnice u Stockholmu. Na Vrniku se također nalazi jedan od najstarijih korčulanskih kamenoloma iz starorimskog doba. Kako bi se zaštitila njegova ljepota – mehanizacija je u potpunosti zabranjena pa se kamen ne vadi već više od pola stoljeća.

Unatoč samoći i snažnim vjetrovima koji pušu tijekom godine, na Vrniku ćete pronaći život, ljepotu u svemu, čak i u kamenu. Puno je ljubavi uloženo u njegovo uređenje i mediteranske biljke koje rastu na svakom koraku. Uz more, cvatu u napuštenim brodovima, na krovovima kuća, probušenim dječjim loptama, šarenim kantama… Rastu u gotovo nemogućim uvjetima, izložene buri, jugu, soli, gotovo bez zemlje.

VRGADA: SAMOZATAJNI DALMATINSKI OTOK KOJI JE USPIO OSTATI DIVLJI I NETAKNUT

Na prekrasnom Jadranskom moru, među više od 1000 otoka, otočića i hridi koji su poput bisera rasuti pred hrvatskom obalom, jedan je otok sve do danas uspio ostati pomalo divlji, netaknut, kao da se njega sav taj turistički žamor i gužve nimalo ne tiču. To je otok Vrgada, površine 3,32 četvorna kilometra, koji prema popisu iz 2021. ima tek 209 stanovnika. Na Vrgadi nema automobila, trgovina je samo jedna, restorana i kafića tek nešto više. Ali je zato priroda prekrasna, plaže rajske, a ritam života pravi mediteranski, opušten i idiličan.

Samozatajna Vrgada nalazi se u jugoistočnom dijelu zadarskog arhipelaga, preko puta mjesta Drage i Pakoštane. Do otoka voze brodske linije iz Pakoštana i iz Biograda na moru. Zaboravite na automobil i smrad ispušnih plinova: auti su ovdje zabranjeni, a glavno je prijevozno sredstvo trokolica. Otok se ponosi prekrasnim šljunčanim i pješčanim uvalama i plažama, a okružuje ga kristalno čisto more. Čak dvije trećine otoka prekrivene su gustom borovom šumom, tako da je odmor u iskonskoj prirodi, uz miris mora i borova, ovdje zajamčen.

Pročitajte još