Znate li koja zemlja ima najviše UNESCO-ovih lokaliteta na svijetu? Imamo sreće što je ta ljepota u našem neposrednom susjedstvu!

Foto: Getty Images

Italija je doista zemlja iz snova. Obiluje prvoklasnim znamenitostima, prirodom koja se ne zaboravlja, fantastičnim gradovima, fascinantnom povijesti, savršenom gastronomijom i jedinstvenom atmosferom. Zemlja je to koja uistinu ima sve, a UNESCO-ova baština u Italiji jedna je od najfascinantnijih na svijetu. Od ovog ljeta, Italija ima 60 zaštićenih lokaliteta, od čega ih je 54 kulturno-povijesnih, a 6 prirodnih. U ovom članku vodimo vas na njih pet najupečatljivijih, s mišlju kako smo doista sretnici što smo doslovno u njezinu susjedstvu.

NEVJEROJATAN RIM I SVA ČUDA VATIKANA

Povijesni dio Rima, glavnog grada Italije, na popis svjetske baštine uvršten je 1980. godine, a upravo on je dom nekih od najslavnijih zdanja na svijetu. Primjerice, tamo ‘živi’ Koloseum, ogromni amfiteatar s 80 ulaza kreiran za oko 50 tisuća gledatelja. Ili Forum, srce drevnog Rima te Panteon, jedan od najbolje očuvanih spomenika iz tog perioda. Zatim fontana Trevi, visoka 26 i široka 49 metara, najveća i najpopularnija fontana u glavnom gradu Italije, u koju se dnevno baci novčića u vrijednosti oko 3000 eura… I, naravno, Vatikan, jedna od najmanjih država na svijetu sa svojim čudesima – Sikstinskom kapelom, bazilikom sv. Petra, Vatikanskim muzejima… U svakom pogledu grad kojeg bi se moglo istraživati cijeli život.

VENECIJA, SVJETSKI SLAVNI GRAD NA VODI

Ovaj grad, na UNESCO-v popis uvršten 1987. godine, od svog je osnutka bila značajna morska luka, čiji se život uvijek vezao uz vodu – sazdan je od 118 malih otoka, promrežen sa 150 kanala te povezan s 400 mostova. Prepoznatljiva po svojim kanalima, obiluje i drugim atrakcijama, a na samom vrhu istih nalazi se Trg sv. Marka, poznat i kao Piazza San Marco ili samo ‘La Piazza’, najveći trg u Veneciji, u srcu kojeg se pak nalazi bazilika sv. Marka, a do nje odmah i Duždeva palača. U gradu kanala, naravno, ništa bez mostova, a jedan se posebno ističe – Ponte di Rialto.

NEVJEROJATNA FIRENCA, SIMBOL RENESANSE

Povijesni centar Firence, nevjerojatnog grada smještenog na rijeci Arno, na popisu svjetske baštine nalazi se od 1982. godine. Drugo ime ovog grad definitivno je renesansa, a njezinim su ulicama nekad kročila neka od najzvučnijih svjetskih imena – od Dante Alighierija preko Niccolò Machiavellija do Leonardo da Vincija, Michelangela te Galileo Galileija. Atrakcija ima na pretek, počevši od Firentinske katedrale, jedne od najvećih crkava u Italiji. Tu je i Ponte Vecchio, odnosno Stari most iz 14. stoljeća, ali i jedan od najljepših muzeja umjetnosti na svijetu, galerija Uffizi na Piazzi della Signoria. Taj je trg dom i Michelangelova Davida, doduše replike originala.

CINQUE TERRE SA SVOJIM ŠARENILOM I PREDIVNIM POGLEDIMA

U prijevodu ‘pet zemalja’, Cinque Terre je u biti od 1997. godine UNESCO-om zaštićeno područje ‘kulturnog krajolika’ koje se odnosi na pet pitoresknih mjestašca na talijanskoj rivijeri – Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Moterosso al Mare. Šarenilo i predivni pogledi zaštitni su znak područja, a među spomenutim je mjestima posebno slavan Riomaggiore. Jedini od njih pet koje nema pristup moru, a ujedno i najmanja, jest Corniglia okružena vinogradima, no zato se to mjestašce može pohvaliti s jedinim vidikovcem s kojeg se može vidjeti cijela petorka. Jedino mjesto iz ovog slavnog društva koje ima ‘pravu’ plažu pak je Monterosso al Mare.

POMPEJI, DREVNA SVAKODNEVICA ZAROBLJENA U PEPELU

Arheološko područje nekadašnjeg rimskog grada Pompeji dodano je na popis 1997. godine. Tom je gradu 79. godine presudila jedna od najsmrtonosnijih erupcija na svijetu, ona Vezuva. Pompeji su doslovno, sa svojih oko 2000 stanovnika, nestali ispod debelih naslaga pepela. Ispod njih, ostala je zarobljena tadašnja svakodnevica, u nekim slučajevima do najnevjerojatnijih detalja – naime, istraživanjem i iskopavanjem područja pronađene su čak i štruce u vrijeme erupcije ispečenog kruha.

Pročitajte još