zaštitnik grada Karlovca
Kultura i Život
Sven je posjetio svih 128 hrvatskih gradova: “Neki su me baš ugodno iznenadili, a kad se radi o ljepoti, jedan ipak nema konkurenciju”
Među ljudima koji vole putovati nije rijetkost čuti pitanje “koliko si zemalja dosad posjetio?” Neki ih pomno bilježe, drugi ih uopće ne broje, no većina ima barem neku okvirnu predodžbu gdje su sve bili i što su posjetili. No što biste odgovorili da vas netko pita koliko ste gradova unutar vlastite zemlje posjetili? Vjerojatno biste se morali dobro zamisliti. Sven Simov imao bi spreman odgovor. On ih je posjetio sve! Obišao je svih 128 hrvatskih gradova, a posljednji u tom njegovom pothvatu bio je nedavno Čabar. Razgovarali smo sa Svenom o tom njegovom pothvatu, o mjestima i izletima na koje ga je on odveo i hrvatskim gradovima koji su mu se najviše svidjeli.
POSLJEDNJI GRAD NA POPISU POSJETIO JE NA SVOJ ROĐENDAN
Magistar geografije Sven Simov, inače stručnjak za EU fondove, rodom je iz Belišća, a već dugo živi i radi u Zagrebu. Ovaj Slavonac u srednjim tridesetima obožava putovati, a iz te strasti nastao je i pothvat koji je nedavno dovršio. „Volim ići na mjesta na kojima do ranije nisam bio i otkrivati nove destinacije. Isto tako, činjenica je i da si u životu volim postavljati neke ciljeve od kojih se mnogi na kraju ne ostvare, ali, eto, drago mi je da se ovaj ostvario,“ započeo je Sven svoju priču za Putni Kofer.
Ideja se rodila prije 7, 8 godina kad je osvijestio da je, zahvaljujući poslu i privatnim putovanjima, već dosta gradova vidio. Napravio je popis i odlučio posjetiti sve u koje ga dotad život nije odveo. Posljednji je posjetio 4. veljače, na svoj rođendan. To je bio Čabar, smješten na samoj granici sa Slovenijom koji mu ranije nikako nije bio usput, i tako je ispao zadnji.
POTHVAT JE, ZAPRAVO, TRAJAO VIŠE OD 30 GODINA
Prvi gradovi koje je posjetio bili su, dakako, oni u kojima je rođen i proveo djetinjstvo, tako da može reći da je njegov pothvat trajao više od 30 godina. No od trenutka kad je odlučio “skupiti sve”, pa do nedavno ulaska u Čabar, prošlo je sedam, osam godina. Kad je napravio popis da vidi koliko mu ih nedostaje, već je na njemu bilo osamdesetak imena.
„Cijelu osnovnu i srednju školu sam relativno uspješno igrao košarku pa su, osim onih obiteljskih, najčešća putovanja bila vezana upravo uz sudjelovanje na raznim natjecanjima. Kroz fakultet geografije i terenske nastave sam također imao priliku posjetiti značajan broj novih gradova, dok sam kasnije zbog prirode svog posla imao priliku surađivati s velikim brojem gradova, od Pule do Dubrovnika.
Naravno, kad god bih uhvatio koji slobodan sat, gledao sam koji su gradovi u blizini koje možda nisam posjetio. Tako je počela i posljednja faza ovog putovanja, a to su baš ciljani posjeti gradovima u kojima nisam bio, i naravno, kombiniranje više njih u jednom danu. Tu je recimo posebno zahvalno bilo Zagorje u kojem se na kratkoj relaciji nalazi veći broj gradova. I inače živim u Zagrebu pa je taj dio bio posebno lagan za isplanirati,“ objašnjava nam Sven “logistiku” iza organizacije ovih putovanja.
U SVAKOM JE GRADU STAO I BAREM KRATKO PROŠETAO KROZ CENTAR
U nekim se gradovima zadržavao sasvim kratko, u drugima duže. “Prijatelj i ja odredili smo interno kao kriterij da se ne priznaje da smo bili u tom gradu ako samo prođemo kroz grad ili ako smo samo bili usput na kolodvoru,” objašnjava. Bilo je gradova u kojima je samo kratko prošetao centrom i u neke od njih se definitivno planira vratiti. Najviše je vremena, ukupno gledano, proveo u rodnom Belišću, kojeg sada sustiže i Zagreb. Od onih u kojima nikad nije živio, najduže se zadržao u Sinju. „Ipak sam ja sinjski zet,“ kaže kroz smijeh.
USPJEŠNO JE SUPRUZI I PRIJATELJIMA „PRODAVAO“ IDEJU O IZLETIMA U MALE GRADOVE
Na izletima i putovanjima društvo mu je najčešće pravila supruga, ali i prijatelji. Jedan od njih je također prihvatio izazov, pa su se do samog kraja „natjecali“ tko će prvi obići baš sve. „Posebno mi je drago da je u zadnjem gradu koji sam posjetio sa mnom bio i taj prijatelj, ali i moja šestomjesečna kćer kojoj je to bio jedan od prvih gradova koje je posjetila,“ kaže ponosno Sven. On za sebe kaže kako je osoba koja nema mira na jednom mjestu i voli istraživati nove lokacija, ali trebalo je obitelj i prijatelje uvjeriti da su izleti u Mursko Središće, Dugu Resu, Pregradu, Novi Marof, Lepoglavu i slično baš fantastična ideja.
PROBLEMATIČNI SU BILI GRADOVI NA OTOCIMA
Neka je mjesta logistički bilo kompliciranije obići od drugih. Osim Čabra, koji se nalazi u rubnom dijelu Hrvatske i nikako mu nije bio usput, problematični su bili i oni na otocima. Pag i Novalju je spojio vraćajući će iz Zadra za Zagreb preko Paga i Senja, što nije baš uobičajena ruta. Na Rab ga je odveo posao, a i godišnje odmore i produžene vikende je promišljao imajući na umu što mu je još ostalo na popisu. „Nekad bi to prošlo kod moje suputnice, nekad ne bi, ali nisam odustajao. U tom kontekstu se sjećam jednog produženog vikenda u Istri,“ kaže nam Sven.
KOJI JE GRAD NAJLJEPŠI, A U KOJEM BI MOGAO ŽIVJETI? ODGOVOR NIJE ISTI
Naravno, nekoga tko je vidio baš svih 128 hrvatskih gradova morali smo pitati koji su mu najljepši. S obzirom na to da je kontinentalac, ne iznenađuje da navodi baš gradove na moru. „Dubrovnik tu ipak pobjeđuje svu konkurenciju, a kao posebno lijepe bih još izdvojio Korčulu, Trogir, Rovinj, Opatiju. Najviše su me iznenadili Đakovo, Cres i Pazin, ali i nekadašnja industrijska središta od kojih nisam očekivao posebnu ljepotu, poput Kaštela i Šibenika koji je doživio procvat u posljednjih 15-ak godina. Moram u ovom kontekstu spomenuti i Omiš. Naravno, sve je ovo prilično subjektivno, možda bi na kišni dan u Pazinu drugačije razmišljao,“ priznaje ovaj mladi avanturist.
Gradovi u kojima je pomislio da bi mogao živjeti, međutim, nisu isti kao ovi na prethodnom popisu. „Osim Zagreba u kojem živim i volim živjeti, apsolutno bih se mogao zamisliti u obližnjem Samoboru, slavonskoj prijestolnici Osijeku ili pak obalnim gradovima poput Pule ili Zadra. Čini mi se da je u ovim gradovima dobar balans između blizine svih potrebnih gradskih funkcija i sadržaja, prirode i gradske vreve, obiteljskog i poslovnog života i zabave,“ navodi Sven prednosti mjesta koja su mu se svidjela.
IDEJA ZA BUDUĆNOST: OBIĆI SVE HRVATSKE NASELJENE OTOKE
Sven Simov je suprug, otac, zaljubljenik u sport i putovanja i, kako je već ranije za sebe rekao, osoba je koja ne može dugo biti na istom mjestu. Osim što je posjetio sve gradove u Hrvatskoj, bio je već i u oko 40 svjetskih zemalja. Na putovanjima ga osim klasičnih znamenitosti posebno zanima i prostorno-povijesni razvoj određenog mjesta, ali i lokalna eno-gastro ponuda. Slobodno vrijeme najradije provodi s obitelji, ali već razmišlja o novih pothvatima. “Razmišljao sam kako bi bilo zanimljivo posjetiti sve općine u Hrvatskoj, ali i to je, kao i sela, možda malo prevelik zalogaj. Nekakva ideja je obići sve naše naseljene otoke, nije mi ih ostalo još puno, a i u planu su nova inozemna putovanja,” otkriva svoje ideje za Putni Kofer ovaj strastveni navijač Hajduka i Cibone.