Koliko država svijeta nema nijedan lokalitet na popisu svjetske baštine? Na prestižnoj listi je čak 10 mjesta u Hrvatskoj, a rekorder je u našem susjedstvu

Foto: Getty Images

Popis svjetske baštine prestižna je lista, na kojoj se nalaze neka od najvažnijih, najdivnijih lokaliteta, zdanja te kutaka prirode, a koji imaju neizmjernu kulturnu, povijesnu ili pak znanstvenu vrijednost… Isto tako, ona je svijet za sebe, sa svojom vlastitom statistikom. Neke države imaju mnoštvo uvrštenih lokaliteta, neke su po tom pitanju doista ‘stidljive’ ili nemaju nijedan. U ovom članku zanima nas upravo ovo potonje – koliko njih i koje točno nemaju nijedan upis. Ovo su zemlje bez UNESCO baštine!

NA POPISU UKUPNO 1223 LOKALITETA, HRVATSKA SUDJELUJE S NJIH 10

No, za početak malo opće statistike. Prema podacima izlistanima na stranici UNESCO-a, na listi svjetske baštine trenutačno se nalaze 1223 lokaliteta. Zemlja koja ih ima najviše nalazi se u našem neposrednom susjedstvu – riječ je o predivnoj Italiji s čak 60-ak lokaliteta i znamenitosti koje treba paziti kao kap vode na dlanu. Druga po redu je daleka Kina, dok nas treće mjesto ponovno vraća u Europu, u Njemačku

A Hrvatska? Pa, nismo loši, mogli bismo reći – možemo se pohvaliti s čak 10 stavki na listi. To su redom povijesni kompleks Splita i Dioklecijanova palača, Stari grad Dubrovnik, NP Plitvička jezera, kompleks Eufrazijeve bazilike u Poreču, povijesni grad Trogir, katedrala sv. Jakova u Šibeniku, Starogradsko polje na Hvaru, stećci, obrambeni sustavi Republike Venecije 16. i 17. stoljeća u Zadru i Šibeniku te bukove šume Karpata i drugih regija Europe.

OD 196 ZEMALJA NJIH 28 NEMA NIJEDAN UPISAN LOKALITET

No, od ukupno 196 zemalja potpisnica Konvencije o svjetskoj baštini iz 1972. godine, njih 28 nema svog predstavnika na listi, a neke od njih iznimno su razvikane te bi vas činjenica da su ‘na listi onih koji nisu na listi’ doista mogla iznenaditi.

Zemlje bez UNESCO baštine su redom Bahami, Butan, Brunej, Burundi, Komori, Cookovi otoci, Džibuti, Ekvatorijalna Gvineja, Eswatini, Grenada, Gvineja Bisau, Gvajana, Kuvajt, Liberija, Maldivi, Monako, Nauru, Niue, Sveti Vincent i Grenadini, Samoa, Sveti Toma i Princip, Sijera Leone, Somalija, Južni Sudan, Istočni Timor, Tonga, Trinidad i Tobago, Tuvalu.

UNESCO-VA LISTA DOLAZI I S NIZOM IZAZOVA

No, popis svjetske baštine, podrazumijeva niz izazova, unatoč činjenici da neizmjerno pomaže u promicanju očuvanja na nju uvrštenih lokaliteta. Dakle, postoje kritike – da su neki dijelovi svijeta nedovoljno zastupljeni, a da neke države nemaju logističkih ili pak financijskih resursa zahvaljujući kojima bi došle do upisa na listu.

Isto tako, nije sve med i mlijeko ni na samoj listi. Naime, unatoč tome što su formalno pod zaštitom, postoji i kategorija ‘ugroženih lokaliteta’ kojima prijeti micanje s liste. Dosad su maknuta tri lokaliteta – ‘Utočište arapskog oriksa’ u Omanu, ‘Dresden dolina Labe’ u Njemačkoj te ‘Liverpool, pomorski trgovački grad’ u Ujedinjenom kraljevstvu, a taj je gubitak statusa došao zbog procjene da se lokalitetom ne upravlja na primjeren način, odnosno da ga se primjereno ne štiti.

Aktualno

Pročitajte još