
Zeleni zakoni
Ovaj vikend donosi pravo proljetno vrijeme, što znači samo jedno: savršena je prilika za bijeg u prirodu! Temperature će rasti, sunce će zasjati, a zagrebačka okolica nudi pregršt destinacija za opuštanje i istraživanje. Bez obzira na to jeste li ljubitelj laganih šetnji, planinarenja ili uživanja u domaćim delicijama, u nastavku donosimo nekoliko atraktivnih prijedloga za izlet koji će vas nadahnuti i napuniti pozitivnom energijom!
Samobor je idealno obići pješke, bez žurbe, uživajući u pogledu na baroknu arhitekturu i upijajući atmosferu na njegovom glavnom trgu, Trgu kralja Tomislava. Na središnjem gradskom trgu svaka je zgrada spomenik kulture prve kategorije pa nećete znati na kojoj da prvo zaustavite pogled. S trga slijedite putokaze za Anindol, najljepše samoborsko šetalište na brdu Tepec.
Iz centra grada isplati se poći i na malo dužu šetnju, onu do ostataka Starog grada koji s brda kao i da danas bdije nad Samoborom. Izgrađen je u davnom 13. stoljeću, njime su vladali brojni velikaši i vladari, a iako od njega nije puno ostalo, oduševljava sve koji ga posjete. Uputite se prema njemu stazom koja vodi od crkve sv. Anastazije kroz ulicu Svete Ane – na vrhu te ulice dočekat će vas prekrasan pogled na okolna brda.
Ako razmišljate o izletu u prirodu prikladnom za sve uzraste i svaku razinu tjelesne kondicije, izletu koji će vas napuniti pozitivnom energijom i opustiti prekrasnim prizorima, neka vaše sljedeće odredište bude slikoviti kanjon Kamačnik. Kanjon se nalazi u Vrbovskom, na mjestu gdje se potok Kamačnik ulijeva u rijeku Dobru i prati njegov tok sve do izvora.
Staza počinje kod restorana Kamačnik u kojem nakon šetnje možete uživati u autohtonim jelima Gorskog kotara. Do Vrbovskog se jednostavno dolazi autocestom A6, Zagreb-Rijeka, a početak staze tek je nekoliko minuta vožnje udaljen od izlaza s autoputa. Ako dolazite javnim prijevozom odaberite vlak: željeznička postaja nalazi se tek nekoliko stotina metara od početka staze.
Moslavačka gora tek se počinje polako brendirati kao planinarsko odredište, no svakako zaslužuje to biti. Najviši vrh nalazi se na samo 487 metara i zaista ga nije teško „osvojiti“. Taj se vrh zove Humka, no puno je atraktivniji vrh Vis na 44 metra nadmorske visine, s kojeg se pruža nevjerojatan pogled na Moslavinu i okolne brežuljke.
Moslavačka gora poznata je i po starim utvrdama, od koje neke možete u svojoj šetnji obići. Najpoznatija je Garić-grad, kojeg je sagradio ban Stjepan Šubić, tu su i Jelengrad i Košuta grad, a planinari rado posjećuju i Belu crkvu i ostatke pavlinskog samostana. Predlažemo stazu od Podgarića, na kojoj vas na početku čeka malo jači uspon prema Garić gradu, ali nakon njega staza će biti gotovo ravna, a možete obići Humku, Vis i vratiti se prema početnoj točki, a ako ste raspoloženi za više hodanja, produžiti i do Bele crkve.
Ravna gora na sjeveru Hrvatske idealna je za izlet koji se može obogatiti posjetom najljepšem hrvatskom dvorcu Trakošćanu. Najviši je vrh visok 694 metra i na njemu se nalazi razgledna piramida visoka 11 metara s impresivnim pogledom, a na hrptu se nalazi i lijepa crkvica Sveta Tri kralja, planinarska kuća Pusti duh i planinarski dom Filićev dom.
Na stazu se uključite s parkirališta kod hotela Trakošćan, gdje se nalazi prva markacija. Od tamo do vrha može se doći različitim putevima, pa je lako osmisliti i napraviti lijepu kružnu turu. Do Filićeva doma preko Vrbanića trebat će vam oko dva sata, a na terasi u domu, s prekrasnim pogledom na Trakošćan, možete odmoriti uz finu hranu i piće.
Na samoj granici sa Slovenijom, udaljen svega sedamdesetak kilometara od Zagreba nalazi se dvorac Veliki Tabor koji je jedan je od najznačajnijih dvoraca u Hrvatskom zagorju. Na nadmorskoj visini od više od 300 metara, na brdu Košnički Hum smjestila se ova fantastična utvrda koja budno pazi na sve ljepote Zagorja više od 500 godina. Iako se povjesničari ne mogu složiti od koje godine datira Veliki Tabor, ono što je sigurno je da je nastao negdje između sredine i kraja 15. stoljeća.
Najstariji dio Velikog Tabora je peterokutni palas kasnogotičkih stilskih obilježja kojeg okružuju četiri renesansne kule spojene zidovima, a njegovu užu jezgru obavija vanjski obrambeni zid. Dvorcem je najduže gospodarila obitelj Rattkay – od njegove izgradnje pa sve do kraja 18. stoljeća, a danas je dvorac pod ingerencijom Muzeja Hrvatskog zagorja. Posjet muzeju je moguć od utorka do petka od 9 do 17 sati te vikendom od 10 do 18 sati. Cijena ulaznice je 5 eura za odrasle te 4 eura za djecu, studente i umirovljenike. Idealno za izlet u Zagorje, zar ne?
U srcu Moslavine, na pola puta između Ivanić Grada i Čazme, smjestilo se imanje obitelji Kezele koje je nastalo na dugoj tradiciji pripreme kotlovine i proizvodnje vina. Na imanju su uređene drvene kućice stare oko 100 godina u kojima se uživa u jelima iz domaće kuhinje i vinima iz njihovog vlastitog podruma. Osnovni dojam koji će vas odmah obuzeti jest seoska autentičnost i idila, od arhitekture starih kuća pa sve do otvorenih ognjišta u dvorištu. Degustirajte autohtonu moslavačku vinsku sortu škrlet te uživajte u tradicionalnoj kuhinji i jelima koja će vam pripremiti uvijek prijateljski raspoloženi domaćini.
Zeleni zakoni
KLASIK IZ RUSIJE
ZA SVAKOGA PONEŠTO
ZA SVAKOGA PONEŠTO
Izvan utabanih staza
SAVRŠEN ZA IZLET
DRAGULJ S TISUĆU TAJNI
ZA SVAČIJI UKUS
LJEPOTE JADRANA
IDEMO NA IZLET!
SKRIVENI BISERI
Proljetni city break