Guinnessov rekorder
Aktivnosti
Najljepše pješačke staze u Hrvatskoj koje bi trebao posjetiti svaki zaljubljenik u prirodu
Kome je dosta asfalta, betona, ispušnih plinova automobila i smoga? Kome nije! Zato je bijeg u prirodu i izlet koji uključuje šetnju, udisanje svježeg zraka i otkrivanje nečeg novog uvijek dobra ideja. A kamo krenuti u potrazi za takvim iskustvom? U nastavku smo pripremili popis od osam očaravajućih pješačkih staza u Hrvatskoj koje bi trebao istražiti svaki istinski ljubitelj prirode.
ŠETNJA POD KROŠNJAMA MEDJAME: PROŠETAJTE KROZ ZELENILO, UZ POGLED NA VODU I ZVONKI PJEV PTICA
Jedna od najljepših pješačkih staza u Hrvatskoj nalazi se u neposrednoj blizini Zagreba, u slikovitoj Čazmi. Na njoj se možete doslovno stopiti s prirodom i na trenutak zaboraviti da ste zapravo toliko blizu gradske užurbanosti i asfalta. Šetnja pod krošnjama Medjame udaljena je tek 10, 15 minuta laganom šetnjom od centra grada, a pruža iskustvo netaknute i pomalo divlje prirode kojom ovaj kraj obiluje.
Ovo je močvarno područje poznato kao značajno stanište vodozemaca i ptica močvarica, koji i u novom uređenju vode glavnu riječ. Cijeli je pješački dio uređen tako da se ne narušava njihov mir. Pješačka staza s mostovima, u potpunosti izrađena od drva kako bi se uklopila u ambijent, uzdignuta je iznad tla.
U laganoj šetnji prolazit ćete među deblima stabala i krošnjama nižeg drveća, a oko vas će svoj mirni život živjeti čaplje, vodomari i divlje patkice. Duž staze postavljene su edukativne table s kojih možete saznati brojne informacije i zanimljivosti o bogatom biljnom i životinjskom svijetu koji vas okružuju.
STAZA KROZ KROŠNJE ZELENJAK: KRATKA, ALI SLATKA STAZA POVEZUJE PRIČU O PRIRODI I GLAZBI
Staza kroz krošnje Zelenjak nalazi se u blizini Klanjca u Hrvatskom zagorju, duga je 125 metara, a na najvišem dijelu visoka je 5 metara. Iako nije duga, lijepo je njome prošetati. Mjesto za parkiranje pronaći ćete u samom podnožju. Duž drvene staze okružene gustim stablima nalazi se 20 edukativnih ploča na kojima možete pročitati ponešto o bioraznolikosti i posebnostima prirode Zagorja, s naglaskom na informacije o Značajnom krajobrazu Zelenjak – Risvička i Cesarska gora.
Na stazi se isprepliću teme bioraznolikosti i glazbe. Skulptura trube prati cijelu stazu, a inspirirana je ovim jedinstvenim lokalitetom i spomenikom himne Lijepa naša. Staza uključuje i promatračnicu za ptice u obliku ptičjega gnijezda i ljuljačke. Podnožje staze krase perunike. Mislilo se i na osobe s invaliditetom. Pristup njima omogućen je pomoću podizne platforme na početku staze, a za slijepe i slabovidne osobe tekstovi na pločama ispisani su i na Brailleovom pismu.
STAZA SEDAM SLAPOVA: NAJLJEPŠA ISTARSKA ŠETNICA
Ima nešto umirujuće u šumu vode i pogledu na slikovite slapove u kojima se voda lomi u tisuće kapljica pri padu s visine u korito. A kad u jednom izletu možete obići čak sedam takvih predivnih slapova, nije čudno da destinacija postane nezaobilazna i omiljena u cijeloj Hrvatskoj! A upravo se to može reći za najljepšu istarsku šetnicu ‘Staza sedam slapova‘ koja prati najljepše dijelove toka rijeke Mirne i njezinih pritoka, a postala je obavezno odredište za sve ljubitelje slapova, hodanja i prirodnih fenomena koji se nižu jedan za drugim.
Početak staze je u malom mjestu Sveti Ivan pored Buzeta, u kojem je najbolje ostaviti automobil na parkiralištu pivovare. Već ovdje se nalazi prvi putokaz za stazu koja je cijelom dužinom odlično obilježena i zaista je teško ne snaći se ili izgubiti. Od pivovare put vodi do rijeke Mirne i nakon kratke šetnje uz njezinu obalu ulazi se u šumu gdje se počinju nizati slapovi i predivni prizori zelenila, kamenja i brzaca.
Staza je duga oko 15 kilometara i kružna je, što znači da krećete jednom stranom rijeke i vraćate se na početak drugom. Ako vam je to previše kilometara, nemojte odustati od ovog izleta u Istri. Krenite jednom stranom pa se vratite prema početku kada procijenite da vam je dovoljno. Iako se staza može obići i u jednom i drugom smjeru, pravilan smjer, u kojem će vam se slapovi nizati od prvog prema sedmog uz jasne oznake kako se koji zove, koji je sljedeći i koliko je udaljen, je uz lijevu obalu Mirne kad se ide od Pivovare.
ALEJA PINIJA: STOLJETNI DRVORED ČIJE VISOKE KROŠNJE ZATVARAJU PREKRASAN PRIRODNI TUNEL
Nacionalni park Brijuni jedno je od najposebnijih mjesta u Hrvatskoj. Nevjerojatna, bujna priroda, zelenilo drveća stopljeno s plavetnilom mora, arheološka nalazišta prepuna povijesti, safari park sa živahnim životinjama… Za zaista upoznati ovo čarobno otočje neće vam biti dovoljno doći samo jednom i projuriti kroz njega onako nabrzinu. Zato se većina ljudi vraća više puta i svaki put otkriju nešto novo i upijaju mir i eleganciju ovog mjesta. A jedan od najfotografiranijih motiva parka je veličanstvena Aleja pinija, jedno od najromantičnijih mjesta na hrvatskoj obali.
Aleja pinija uredan je drvored star više od 100 godina. Krošnje stogodišnjih stabala visokih 25 metara koje se poput kišobrana nadvijaju nad stazu prizor su koji oduzima dah. Pronaći ćete ju nedaleko od obale otoka Veliki Brijun, u blizini brijunske luke, iza hotela Neptun. U neposrednoj su blizini i Brijunski mediteranski vrt i stara maslina. Drvored je posađen 1905. godine, a do danas je ostao jedan od prepoznatljivijih simbola nacionalnog parka.
Park je prekrasan u sva godišnja doba, ali najljepše ga je posjetiti u proljeće i rano ljeto, te u rujnu i listopadu nakon završetka glavnog dijela turističke sezone. Možete ga istraživati električnim autićima, biciklima, ili u šetnji nekom od brojnih prekrasnih i uređenih staza.
ŠETNICA KOJA SPAJA NEVJEROJATNA BAĆINSKA JEZERA PRUŽA IZVANREDAN DOŽIVLJAJ PRIRODE
Baćinska jezera pružaju izvanredan doživljaj prirode koji će vas ostaviti bez daha. Smještena između grada Ploča i kristalno čistog Jadranskog mora, sedam jedinstvenih jezera predstavljaju pravu oazu mira i ljepote. Njihova smaragdno zelena boja očarava i privlači pažnju posjetitelja već dok im se približavaju sa slavne Jadranske magistrale.
Kako biste istinski doživjeli Baćinska jezera, u narodu poznatija kao biseri kraljice Teute, krenite na opuštajuću šetnju koja će vas voditi kroz netaknutu prirodu. Uz pješačenje, satima možete istraživati brojne staze i puteljke. Oni će vam omogućiti da zastanete i uživate u spektakularnom pogledu na zelene lopoče, guste šume i kristalno čista jezera.
ŠETNICA KROZ KANAL SVETOG ANTE KOJA SPAJA PRIRODNE LJEPOTE I PANORAMSKI POGLED NA ŠIBENIK
Kada bi more, tvrđave i ulice mogli govoriti, oni bi nam zasigurno ispričali najljepše priče o najstarijem gradu na jadranskoj obali kojeg su osnovali Hrvati. Njegove su srednjovjekovne uličice kao galerija na otvorenom, a tvrđave koje budno paze na svakodnevni život stanovnika podsjetnik na neka stara, ali uzbudljiva vremena. Da, sve je to Šibenik koji krije i jednu od najljepših šetnica u Hrvatskoj koja oduševljava na prvi pogled.
Šetnica kroz kanal sv. Ante, koja spaja prirodne ljepote i prekrasan panoramski pogled na Šibenik, duga je oko 4,4 km i povezuje područje od uvale Paninkovac do otočića Školjića pred Tvrđavom sv. Nikole. Idealna je za lagane obiteljske šetnje i razgledavanja, organizirane turističke grupe, rekreativno trčanje i vožnju biciklom.
ŠETNICA U KANJONU KAMAČNIK NA KOJOJ SU DRVEĆA I RIJEKA POTPUNO NESTVARNIH BOJA
Uputite se na izlet u Gorski kotar i posjetite Kanjon Kamačnik koji se nalazi u Vrbovskom, na mjestu gdje se potok Kamačnik ulijeva u rijeku Dobru i prati njegov tok sve do izvora. Ulaznica u kanjon stoji 4€, a staza je uistinu ugodna za hodanje. Nema strmih uspona, a dugačka je tek tri kilometra u svakom smjeru te je upravo zbog toga omiljena za izlete obiteljima s djecom, kao i onima koji nisu spremni za teže pješačke ture.
Čim zakoračite na stazu, oko vas se otvaraju pejzaži tog nevjerojatnog zelenila. Povremeno vam nosnice zaokupi miris sezonskog cvijeća, a cijelim vas putem prati žamor Kamačnika koji na nekim dijelovima preskače kamenčiće i plešući preko slapića nastavlja svoj tok. Preko samog Kamačnika prijeći ćete i preko drvenih mostića i nakon lagane šetnje stići do njegova izvora. Staza nije kružna pa se u bilo kojem trenutku možete okrenuti i vratiti prema početku.
STAZA SVETOG ŠIMUNA U ISTRI IDEALNA JE ZA OBITELJI S DJECOM I POČETNIKE
Staza koja je idealna za obitelji s djecom i početnike, kao i one koje tek želite nagovoriti da se zaljube u hodanje. Kružna je, 8,9 kilometara, a započinje u mjestu Gračišće. Na njenoj ruti naići ćete na niz nevjerojatnih vidikovaca, crkvica, prirodnih fenomena, među kojima je najimpresivniji vodopad Sopot. To čudo prirode na kojem se voda gotovo okomito slijeva niz stijene ostavit će vas bez daha pa tu svakako predvidite pauzu za fotografiranje i uživanje u pogledu.