Super ideje za izlet!
Preporuke
Prirodne ljepote Hrvatske koje svatko treba doživjeti barem jednom u životu
Tko je već umoran od beskrajnih cesta, sivila betona, gužvi i ispušnih plinova automobila? Svi! Zato vikend ili slobodan dan predstavljaju savršenu priliku za punjenje pluća svježim zrakom i baterija za novi radni tjedan. Na svu sreću, naša zemlja ima pregršt prekrasnih mjesta, od fascinantnih planinskih lanaca, gustih šuma, do otoka razbacanih po kristalno plavom moru, na kojima zaista možemo odmoriti i pronaći svoj komadić raja. U nastavku smo izdvojili prirodne ljepote Hrvatske koje svatko treba doživjeti barem jednom u životu!
PARK PRIRODE BIOKOVO: PLANINA S NOGAMA U MORU I ČELOM U OBLACIMA
Za ovu planinu, zaštitnički nadvijenu nad dalmatinsku obalu, kažu kako ima stopala u moru, a čelo u oblacima. Na Biokovu je uređen niz planinarskih staza, vole ga i biciklisti, a posljednjih je godina najveća atrakcija Skywalk Biokovo, nebeska šetnica sa staklenim podom iznad litice visoke 1228 metara smještena u predjelu Ravna vlaška. No osim ovog vidikovca stvorenog ljudskom rukom, na Biokovu je niz prekrasnih lokaliteta za koje se pobrinula sama priroda, a s kojih pogled puca na more, otoke u daljini, Zabiokovlje u pozadini…
Najviši vrh planine je Sveti Jure, visok 1762 metra, a drugi značajni vrhovi su Sveti Ilija, Troglav, Vošac… Na području parka svakako se isplati vidjeti i botanički vrt Kotišina, zamišljen kao “ograđeni dio prirode”, gdje će se zadržati prirodni oblici vegetacije sa samorodnom florom.
ŠETNICA KROZ KANAL SVETOG ANTE KOJA SPAJA PRIRODNE LJEPOTE I PANORAMSKI POGLED NA ŠIBENIK
Kada bi more, tvrđave i ulice mogli govoriti, oni bi nam zasigurno ispričali najljepše priče o najstarijem gradu na jadranskoj obali kojeg su osnovali Hrvati. Njegove su srednjovjekovne uličice kao galerija na otvorenom, a tvrđave koje budno paze na svakodnevni život stanovnika podsjetnik na neka stara, ali uzbudljiva vremena. Da, sve je to Šibenik koji krije i jednu od najljepših šetnica u Hrvatskoj koja oduševljava na prvi pogled.
Šetnica kroz kanal sv. Ante, koja spaja prirodne ljepote i prekrasan panoramski pogled na Šibenik, duga je oko 4,4 km i povezuje područje od uvale Paninkovac do otočića Školjića pred Tvrđavom sv. Nikole. Idealna je za lagane obiteljske šetnje i razgledavanja, organizirane turističke grupe, rekreativno trčanje i vožnju biciklom.
NP BRIJUNI: OTOČJE KAO STVORENO ZA OPUŠTENI ODMOR TURISTI SU OTKRILI JOŠ U 19. STOLJEĆU
Čarobno otočje smješteno nedaleko od Pule s razlogom se smatra biserom istarskog poluotoka, a turisti su ga kao idealno mjesto za odmor otkrili još krajem 19. stoljeća. Brijuni se sastoje od ukupno 14 otoka i otočića, a najpoznatiji je Veliki Brijun koji je i najčešće odredište turističkih posjeta. Osim nevjerojatnih prirodnih ljepota, Brijuni su bogati i povijesnom i kulturnom baštinom, a posebna su atrakcija stope dinosaura koji su nekad nastanjivali otok.
Ovo je otočje obožavao i Josip Broz Tito, koji je na Brijune dovodio državnike iz cijelog svijeta, a iz njegovog vremena potječu i egzotične životinje koje je dobivao na dar – ljame, zebre te možda i najpoznatija stanovnica Brijuna – slonica Lenka. Ovdje žive i jeleni lopatari, paunovi, mufloni, okruženi bujnom mediteranskom vegetacijom.
STAZA SEDAM SLAPOVA: NAJLJEPŠA ISTARSKA ŠETNICA
Ima nešto umirujuće u šumu vode i pogledu na slikovite slapove u kojima se voda lomi u tisuće kapljica pri padu s visine u korito. A kad u jednom izletu možete obići čak sedam takvih predivnih slapova, nije čudno da destinacija postane nezaobilazna i omiljena u cijeloj Hrvatskoj! A upravo se to može reći za najljepšu istarsku šetnicu Staza sedam slapova koja prati najljepše dijelove toka rijeke Mirne, a postala je obavezno odredište za sve ljubitelje hodanja i prirodnih fenomena koji se nižu jedan za drugim.
Početak staze je u malom mjestu Sveti Ivan pored Buzeta, u kojem je najbolje ostaviti automobil na parkiralištu pivovare. Već ovdje se nalazi prvi putokaz za stazu koja je cijelom dužinom odlično obilježena i zaista je teško ne snaći se ili izgubiti. Od pivovare put vodi do rijeke Mirne i nakon kratke šetnje uz njezinu obalu ulazi se u šumu gdje se počinju nizati slapovi i predivni prizori zelenila, kamenja i brzaca.
PARK PRIRODE PAPUK: ZELENI ČUVAR SLAVONSKE RAVNICE
Usred zlatne slavonske ravnice smjestio se zeleni Papuk, od milja zvan i otokom usred Panonskog mora. Njegovi vrhovi dosežu gotovo 1000 metara nadmorske visine, a zbog geološke raznolikosti proglašen je i geoparkom. Gotovo cijelu površinu parka čine šume, zbog čega je ova slavonska planina omiljena među izletnicima i planinarima, a diljem brda mogu se vidjeti i ostaci starih srednjovjekovnih utvrda.
Vjerojatno najpopularniji lokalitet je park šuma Jankovac, u kojoj je uređena Grofova poučna staza u sklopu koje se može vidjeti grob grofa Jankovića i impresivni slap Skakavac, visok čak 35 metara.
ŠETNICA U KANJONU KAMAČNIK NA KOJOJ SU DRVEĆA I RIJEKA POTPUNO NESTVARNIH BOJA
Uputite se na izlet u Gorski kotar i posjetite Kanjon Kamačnik koji se nalazi u Vrbovskom, na mjestu gdje se potok Kamačnik ulijeva u rijeku Dobru i prati njegov tok sve do izvora. Ulaznica u kanjon stoji 3.50 €, a staza je uistinu ugodna za hodanje. Nema strmih uspona, a dugačka je tek tri kilometra u svakom smjeru te je upravo zbog toga omiljena za izlete obiteljima s djecom, kao i onima koji nisu spremni za teže pješačke ture.
Čim zakoračite na stazu, oko vas se otvaraju pejzaži tog nevjerojatnog zelenila. Povremeno vam nosnice zaokupi miris sezonskog cvijeća, a cijelim vas putem prati žamor Kamačnika koji na nekim dijelovima preskače kamenčiće i plešući preko slapića nastavlja svoj tok. Preko samog Kamačnika prijeći ćete i preko drvenih mostića i nakon lagane šetnje stići do njegova izvora. Staza nije kružna pa se u bilo kojem trenutku možete okrenuti i vratiti prema početku.
NP KRKA: BUČNA IGRA VODE, ČAROBNI SLAPOVI I POVIJESNI LOKALITETI
Nevjerojatna igra vode, slapova, kaskada i jezera smjestila se na prostoru parka u zaleđu Šibenika. Na nešto više od 100 četvornih kilometara površine nalazi se sedam impresivnih slapova, Bilušića buk, Brljan, Manojlovac, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i Skradinski buk, koji oduzimaju dah ljepotom i zaglušujućim šumom vode u slobodnom padu. Najpoznatiji je lokalitet Skradinski buk, slap visok 45 metara, koji je najlakše posjetiti brodom iz Skradina. No i ostale lokacije u parku, iako manje razvikane, vrijedne su posjeta i uživanja.
PARK PRIRODE VELEBIT: NAJVEĆE ZAŠTIĆENO PODRUČJE U HRVATSKOJ PUNO JE IZNENAĐENJA
Najveća hrvatska planina krije brojne tajne, i kažu da ju je moguće istraživati cijeli život, svaki dan, i opet ne upoznati sve što nudi. Na Velebitu su dva nacionalna parka, Sjeverni Velebit i Paklenica te strogi rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi, ali i na preostalom dijelu te moćne planine krije se čitav niz prirodnih fenomena koji su zaštićeni statusom parka prirode.
Površinom od čak 2000 četvornih kilometara, 150 kilometara dug Park prirode Velebit daleko je najveće zaštićeno područje u Hrvatskoj. Tu se krije jedinstvena uvala Zavratnica, povijesni putevi kao što je Majstorska cesta i planinarska Premužićeva staza, mistične Cerovačke špilje, niz atraktivnih planinarskih staza i vrhova s kojih se pruža jedinstven pogled prema moru i kontinentu…
MLJET: NAJZELENIJI OTOK KRIJE PRIRODNE BISERE I POVIJESNU BAŠTINU
Najstarije zaštićeno područje na Mediteranu nalazi se na samom jugu zemlje i zauzima oko dvije trećine najšumovitijeg hrvatskog otoka, Mljeta. More, jezera, krške jame i špilje, brojne biljne i životinjske vrste, bogata kulturna i povijesna baština… Sve ćete to pronaći na Mljetu. Najpoznatiji lokaliteti u nacionalnom parku su Veliko i Malo jezero koji su solinskim kanalom povezani s morem te otočić Svete Marije koji se nalazi na Velikom jezeru. Na njemu je Benediktinski samostan iz 12. stoljeća i posjet otoku uključen je u cijenu ulaznice za park.
U mjestu Polače nalaze se ostaci rimske palače, treće najstarije očuvane rimske građevine u Hrvatskoj, a cijeli je park prekriven gustom šumom, opasan slikovitim plažama i ispresijecan pješačkim, planinarskim i biciklističkim stazama za ljubitelje aktivnog odmora.
PARK PRIRODE VRANSKO JEZERO: CARSTVO MIRA, PTICA I PREKRASNIH VIDIKOVACA
Najveće prirodno jezero u Hrvatskoj smjestilo se između Šibenika i Zadra i jedno je od rijetkih gotovo netaknutih prirodnih staništa ptica vodarica u Europi. Površina parka je 57 četvornih kilometara, od čega se najveći dio, 30 kilometara, odnosi na površinu samog jezera.
Ljubitelji ptica ovdje posebno uživaju, pogotovo na uređenoj poučnoj stazi koja vodi kroz šaš i upoznaje posjetitelja s nevjerojatnim bićima koja ga okružuju. Park se može istražiti šetnjom, vožnjom biciklima, a mjesto koje se ne propušta je vidikovac Kamenjak, s kojeg se pruža prekrasan pogled na jezero i impresivnu prirodu.
NP PLITVIČKA JEZERA: POGLED NA VELIKI SLAP KADAR JE KOJI JE OSVOJIO CIJELI SVIJET
Plitvička jezera najstariji su nacionalni park Hrvatske, a među prvima su u našoj zemlji stavljeni na UNESCO-ov Popis svjetske prirodne i kulturne baštine. Nacionalni park sastoji se od šesnaest većih, imenovanih, i znatan broj malih jezera koji su kaskadno povezani slapovima. Svako godišnje doba Plitvička jezera pokazuju u novom, jednako prekrasnom i raskošnom ruhu: od zimskih mjeseci kada snijeg i led okuju jezera i slapove, do toplog i za šetnju idealnog ljeta, preko romantičnih zagasitih boja jeseni, sve do proljeća kada se sve zazeleni i voda nabuja…
Najpoznatiji kadar parka je pogled na Veliki slap, koji se naziva još i slap Plitvice, a sa svojih 80-ak metara radi se o najvišem slapu u Hrvatskoj. Nacionalni park ima dva ulaza i nekoliko preporučenih ruta obilaska, a ovisno o odabranom razdoblju, ruti i ulazu, cijena ulaznice za odrasle ljeti stoji od 30 do 40 eura, no zimi i izvan sezone Plitvice možete posjetiti o cijeni od tek 10-15 eura.
PARK PRIRODE ŽUMBERAK-SAMOBORSKO GORJE: ZELENI DOM ŽIVOTINJAMA, BILJKAMA, SLAPOVIMA I STARIM UTVRDAMA
U središnjem dijelu Hrvatske, između rijeka Kupe i Save, smjestio se planinski masiv pun zelenila, rječica, potoka, slapova i ostataka starih utvrda. Na području parka prirode, u idiličnim planinskom ambijentu, nalaze se i danas naseljena sela, od kojih su neka smještena na 800 metara nadmorske visine. Područje parka prirode obuhvaća južnu stranu Žumberačke gore i cijelo Samoborsko gorje, a najviši je vrh Sveta Gera na 1178 metara nadmorske visine.
Ovu prirodnu atrakciju biraju mnogi izletnici iz Zagreba, a među planinarima su posebno popularni Japetić, Oštrc i Plešivica te Okić na kojem je smještena istoimena stara utvrda. Dolina Slapnice također je vrijedan lokalitet proglašen zaštićenim krajobrazom. U Slapnici se mogu vidjeti slapovi Brisalo i Vranjak, a najviši slap parka prirode, 40 metara visok Sopot, nalazi se tri kilometra od sela Sošice.